Szkiełkowanie

Jest to proces obróbki powierzchni jest bardzo zbliżony do piaskowania. W procesie używane są kuleczki szklane, dzięki czemu powierzchnia po szkiełkowaniu nie jest poszarpana i wyostrzona jak w przypadku piaskowania, ale jest jednorodna.

O szkiełkowaniu

Szkiełkowanie zwane również kuleczkowaniem, satynowaniem lub perełkowaniem, jest nowoczesną techniką obróbki metali nieżelaznych – jest to doskonałą alternatywą dla polerowania jednak należy mieć świadomość, że powierzchnia po czyszczeniu nie jest błyszcząca – ma satynowy półpołysk. Niestety zdecydowanie uwidacznia to wszelkie wady – takie jak mikropęknięcie.

Proces stosuje się przed anodowaniem lub niklowaniem. Tak przygotowana powierzchnia jest odtłuszczona i szorstka – gotowa do pokrycia powłoką z niklu galwanicznego lub tlenkową. Kuleczkowanie sprawdza się również wówczas, gdy z metalowej powierzchni należy usunąć niewielkie zanieczyszczenia lub uszkodzenia, powstałe w czasie procesu produkcyjnego. Metoda perełkowania ponadto wpływa na zwiększenie naprężeń ściskających w warstwie wierzchniej, przez co skutkuje poprawieniem ich właściwości mechanicznych  oraz wzmocnieniem powierzchni metali.

Szkiełkowanie idealnie nadaje się do czyszczenia elementów aluminiowych jak silnik czy bębny hamulcowe. Jest uważane za proces dość delikatny. Nie wymaga wcześniejszego zabezpieczenia powierzchni. Trzeba jedynie z powierzchni metalowych usunąć plamy ze smaru, który w czasie procesu mógłby rozmazać się po całości. Wygładzona powierzchnia sprawia, że metal nie chwyta tak łatwo brudu, a jego czyszczenie jest o wiele prostsze.

Duże znaczenie przy procesie ma świeżość kulek oraz wielkość ścierniwa, które w czasie szkiełkowanie szybko się zużywają. W zależności od średnicy kulek, można uzyskać inny efekt końcowy.

Zastosowanie

  • uzyskanie powierzchni estetycznej o naturalnej gładkości,
  • usuwanie uszkodzeń oraz zanieczyszczeń takich jak rdza, plamy, oleje, stare powłoki lub przebarwienia z różnego rodzaju powierzchni,
  • wygładzeniem – utrwalenie oraz oczyszczenie powierzchni metalu,
  • przygotowanie powierzchni metalu do procesu anodowania lub niklowania,
  • poprawienie właściwości mechanicznych oraz wzmocnienie powierzchni elementów metalowych,
  • poprawienie odporności na zabrudzenia.

Masz jakieś pytania?