Piaskowanie

Proces technologiczny polegający na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza, ewentualnie cieczy.

Dlaczego piaskowanie jest dobrym wyborem?

Efekt piaskowania jest podobny do szlifowania, jednak czyszczona powierzchnia jest równiejsza i uzyskuje wymaganą do malowania szorstkość, a także nie ma problemów z czyszczeniem trudno dostępnych rogów lub zakrzywień.

Technologia jest wykorzystywana w bardzo szerokim zakresie. Najważniejszym zadaniem piaskowania jest zdzieranie warstw powierzchniowych. Jaki efekt uzyskamy zależy od zastosowanego ścierniwa – inny efekt uzyska się używając na przykład popękanych stalowych kulek, które potrafią zedrzeć nawet bardzo grube warstwy rdzy czy lakieru, a zupełnie inny będzie rezultat wykorzystania gładkich i małych kuleczek, które skutecznie wygładzą powierzchnię.

Do piaskowania mogą być również użyte inne, dostatecznie rozdrobnione materiały: szlaka miedziowa, śrut, szkło, metal, suchy lód, granat, żużel, a nawet zmielone kawałki skorupy orzechów kokosowych i innych roślin, co pozwala na uzyskanie specyficznego wyglądu obrabianej powierzchni.

Pożądane efekty można uzyskać tylko wtedy, gdy użyje się do tego odpowiedniego ścierniwa. Nie zaleca się stosowania piasku kwarcowego – nie dlatego, że jest nieskuteczny, lecz dlatego, że jest szkodliwy i może przyczyniać się do różnego rodzaju chorób pylicznych.

Zalety piaskowania

Jest to procesem, który chętnie wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu. Przydatny w sytuacjach, gdy konieczne jest oczyszczenie lub wygładzenie powierzchni, która może być metalowa, drewniana, stalowa, kamienna, aluminiowa a nawet z tworzywa sztucznego.

Rezultaty przypominają nieco efekty uzyskane po szlifowaniu, natomiast za pomocą piaskowania otrzymuje się dużo gładszą powierzchnię. Atutem jest też możliwość dotarcia do trudno dostępnych zakamarków.

Proces piaskowania można nazwać bardzo uniwersalnym. Z powodzeniem wykorzystywany jest do usuwania rdzy w branży motoryzacyjnej czy tam, gdzie niezbędne jest korzystanie z maszyn przemysłowych.

Za pomocą tego procesu można czyścić wszelkie konstrukcje stalowe i metalowe, w domach jednorodzinnych, jak bramy lub ogrodzenia domów. Jest też stosowane do czyszczenia kostki brukowej oraz kamiennych płyt.

Jest to niezwykle skuteczna metoda pozbywania się z powierzchni warstw farb oraz lakierów. Może być także stosowane do obróbki elementów ozdobnych. Wykorzystuje się także ten proces do odnawiania drewnianych konstrukcji oraz wykonanych z PCV i plastiku.

Za pomocą tej metody można też przygotować powierzchnię do malowania , zmatowić szkło lub zabezpieczyć przed korozją.

Masz jakieś pytania?